Project Description

Preasfințitul Ciprian Câmpineanul la Sărbătoarea Ocrotitorilor Bisericii Huedin din București Biserica Ortodoxă i-a pomenit pe 8 noiembrie 2010, pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil. În toate orașele țării credincioșii au participat la Sfintele Slujbe aducând cinstire tuturor îngerilor care ne ocrotesc și ne îndrumă spre Dumnezeu. Printre lăcașurile care și-au sărbătorit ocrotitorii s-a aflat și Biserica Sfinții Arhangheli-Huedin din București. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop-vicar patriarhal, care a ținut și un cuvânt de învățătură, informează TRINITAS TV.

„Arhanghelul Mihail este acela despre care dă mărturie Sfântul Apostol Pavel că s-a certat cu vrăjmașul diavol pentru trupul lui Moise. Și tot el, la cea de-a doua venire a Mântuitorului Hristos va trâmbița în toate părțile lumii când se vor aduna toate popoarele la judecată. Sfântul Arhanghel Gavriil însă, este îngerul care aduce vestea cea bună. El este acela care i-a vestit proorocului Zaharia că-l va naște pe Ioan Botezătorul. De asemenea, el a adus vestea cea bună bătrânilor Ioachim și Ana că va naște pe Pururi Fecioara Maria. Dar mai ales, el este acela care aduce vestea cea bună a Întrupării Fiului lui Dumnezeu în lume atunci când i-a vestit Maicii Domnului în templul din Ierusalim unde se afla în stare de rugăciune că va naște pe Mântuitorul sufletelor noastre, pe Mesia”, a spus Preasfinția Sa.

La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba parastasului pentru ctitorii trecuți la Domnul